Uroczystość Wszystkich Świętych w Nowym Targu

Dziś obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, dlatego tego dnia – a także w kolejnych dniach listopada – wierni odwiedzają groby bliskich, aby zapalić znicze, pomodlić się za zmarłych, złożyć okolicznościowe wieńce i wiązanki.

Uroczystość Wszystkich Świętych celebrowana była również w nowotarskim kościele przez odprawienie mszy świętej. Odbyła się ponadto uroczysta procesja na cmentarz i wspólna modlitwa nad grobami.

Uroczystość Wszystkich Świętych rozpoczyna okres poświęcony wspomnieniom zmarłych. Dziś kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Jutro Zaduszki, w których wspominać będziemy wszystkich zmarłych. Ponadto od dziś rozpoczyna się oktawa Wszystkich Świętych, kiedy wierni mogą uzyskać odpust zupełny m.in. za nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w intencjach zmarłych.