- Liczba osób podczas nabożeństw. Od 20 kwietnia br. [poniedziałek] obowiązują nowe bardziej liberalne przepisy sanitarne, określające liczbę uczestników nabożeństw w kościołach. Odtąd liczbę uczestników ustalamy dzieląc wewnętrzną powierzchnię kościoła przez 15 [jedna osoba na 15 m²]. W tej liczbie mieszczą się: księża, wierni oraz obsługa nabożeństwa [organista, kościelny, ministranci]. Oprócz celebransa, wszyscy używają maseczek.
- Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Zwalniam od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy do Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, tj. do niedzieli 24 maja br. włącznie, następujące osoby: chorych, zagrożonych chorobą, przebywających na kwarantannie, pracujących w niedzielę, starszych, nie czujących się dobrze, a także tych, dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni [kan. 87 § 1 oraz 1245 KPK].
- Transmisje nabożeństw. Pozostających w domu zachęcam do korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych oraz internetowych Mszy i nabożeństw. Przy tej okazji dziękuję za dotychczasowe zdalne uczestnictwo w modlitwie Kościoła oraz cierpliwość w znoszeniu niedogodności i ograniczeń. Dziękuję także organizatorom transmisji, zwłaszcza prowadzonych przez parafie za pomocą internetu.
- Można udzielać chrztu i błogosławić małżeństwa, ale przy zachowaniu obowiązujących przepisów sanitarnych. Dobrze byłoby, gdyby podczas głównej czynności chrztu lub błogosławienia małeństwa, kapłan występował w maseczce. Należy jednak brać pod uwagę, że obowiązujące dziś przepisy zabraniają organizowania przyjęć, chrzcin i wesel.
- Należy spowiadać w stałych, wyznaczonych terminach. Dla bezpieczeństwa podczas spowiedzi kapłan i penitent korzystają z maseczek. W sytuacji zagrożenia chorobą lub śmiercią, gdy nie ma możliwości spowiedzi, należy wzbudzić żal za grzechy, motywowany miłością i szacunkiem wobec Boga. Taki żal, zwany doskonałym, gładzi grzechy. Później jednak, gdy będzie to możliwe, grzechy należy wyznać podczas spowiedzi.
- Niemożność przyjęcia Komunii św. w czasie epidemii w pierwszy piątek lub sobotę miesiąca, nie przerywa ciągłości powyższych praktyk. Należy tylko później uzupełnić brakujące miesiące.
- W czasie trwania epidemii zachęcam do przyjmowania Komunii św. na rękę. Odsłaniamy usta w taki sposób żeby nie dotknąć rękami zewnętrznej strony maseczki. Wyciągamy lewą otwartą dłoń. Kapłan lub szafarz kładzie na nią Komunię św. Wówczas prawą dłonią bierzemy Ciało Pańskie do ust, spożywamy na miejscu i dopiero odchodzimy.
- Przepisy sanitarne, dotyczące liczby uczestników nabożeństw, odnoszą się także do Mszy pogrzebowej. Wprowadzenie trumny do kościoła jest możliwe jeśli nie zabraniają tego przepisy. Dla bezpieczeństwa ksiądz i organista na cmentarzu powinni używać maseczek.
- Wobec interesantów w zakrystii i kancelarii ksiądz występuje w maseczce.
- Podczas Mszy kolektor zbiera ofiary na tacę lub do puszki w maseczce i rękawiczkach. Można je również składać do osobnych skarbon w kościele, albo przesyłać na konto parafii. Proszę o materialne wsparcie parafii, aby mogły one funkcjonować, a także o wsparcie dzieł diecezjalnych, a zwłaszcza seminarium duchownego w Elblągu.
- Od 5 lat w parafiach diecezji rozprowadzany jest tygodnik katolicki „Gość Niedzielny”. Bardzo proszę, aby w czasie epidemii nie utracić kontaktu z prasą katolicką.
- Nie pochwalam akcji duszpasterskich przeprowadzonych w Wielkim Tygodniu w niektórych parafiach diecezji wbrew moim wcześniejszym wskazaniom.
Nie możemy utracić czujności, gdyż zmagamy się z poważnym zagrożeniem zdrowia i życia. W tym zmaganiu wspomagajmy siebie nawzajem.
+Jacek Jezierski – biskup elbląski
Elbląg, dn. 18 kwietnia 2020 r.