- Liczba osób podczas nabożeństw. Od 17 maja br. [niedziela] zostały złagodzone przepisy sanitarne, określające liczbę uczestników nabożeństw w kościołach. Odtąd jest to 10 m² na jedną osobę.
- Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Zwalniam od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy do niedzieli 14 czerwca br. włącznie następujące osoby: chorych, zagrożonych chorobą, przebywających na kwarantannie, pracujących w niedzielę, starszych, nie czujących się dobrze, a także tych, dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni [kan. 87 § 1 oraz 1245 KPK].
- Spowiedź i Komunia wielkanocna. Zachęcam do odbycia spowiedzi i przystąpienia do Komunii wielkanocnej, tych którzy nie uczynili tego w okresie Wielkiego Postu. Jest to ważny obowiązek religijny.
- Pierwsza Komunia święta odbywa się po uzgodnieniu przez Ks. Proboszcza i Rodziców terminu uroczystości. Należy ograniczyć ćwiczenia liturgiczne do minimum, zachować przepisy sanitarne tzn. m.in. podzielić duże grupy dzieci i ich gości na mniejsze. Przede wszystkim należy dać dzieciom możliwość spokojnej spowiedzi.
- Uroczystość Bożego Ciała. Wobec obowiązujących dziś przepisów sanitarnych jej organizacja w tradycyjnej formie jest dziś niemożliwa. Dlatego w dniu uroczystości należy przyjąć porządek niedzielny nabożeństw. Tam, gdzie jest to technicznie możliwe, po każdej Mszy należy odprawić procesję eucharystyczną wokół kościoła. W trakcie procesji można śpiewać Suplikacje. Błogosławieństwa końcowego proszę udzielić przed drzwiami świątyni. Nie budujemy czterech ołtarzy.
- Grupy i wspólnoty. W kościołach, przy zachowaniu przepisów sanitarnych i uzyskaniu zgody miejscowego proboszcza, mogą modlić się grupy Odnowy w Duchu Świętym, wspólnoty Neokatechumenatu i inne. Zgromadzenia w salach parafialnych, czy innych pomieszczeniach, są w tej chwili jeszcze niemożliwe.
- Pogrzeb. Należy uwzględnić lokalne rozporządzenia władz sanitarnych. Jeśli pozwalają na to przepisy, można wprowadzić trumnę lub urnę do kościoła. Można też dokonać pokropienia trumny oraz urny wodą święconą.
- Podczas Mszy i nabożeństw nie wolno zamykać drzwi kościoła na klucz. Przepisy przeciwpożarowe wymagają przynajmniej dwóch otwartych wejść/wyjść.
- Nadal zalecana jest dezynfekcja ławek i konfesjonałów w kościele. Zabiegom dezynfekcyjnym nie wolno jednak poddawać zabytków i dzieł sztuki [obrazów, rzeźb, ołtarzy], ksiąg, szat liturgicznych. Można to uczynić tylko pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki.
Epidemia nie skończyła się jeszcze, dlatego należy zachować ostrożność w kontaktach z innymi i dbać o przestrzeganie zasad higieny. Powyższe wskazania mogą ulec modyfikacji.
+Jacek Jezierski – biskup elbląski
Elbląg, dn. 22 maja 2020 r.