Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej rozpoczęła się Mszą świętą, po której wierni za Najświętszym Sakramentem przeszli dookoła nowotarskiego kościoła. W trakcie procesji uczestnicy śpiewali pieśni i litanie, a dzieci sypały kwiatki. Procesji przewodniczył proboszcz ks. Robert Ziemiański.

Uroczystości Bożego Ciała zostały wpisane do kalendarza świąt w całym Kościele ponad 700 lat temu. Uczynił to papież Jan XXII w 1317 roku. Jednak historia uroczystości Bożego Ciała jest znacznie starsza i sięga średniowiecza. Ma bezpośredni związek z objawieniami Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 roku miewała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Zostały one zinterpretowane jako sygnał do ustanowienia specjalnego święta ku czci Najświętszego Sakramentu. 

W Polsce uroczystość jest obchodzona od 1320 roku. Procesje z Najświętszym Sakramentem zostały u nas wprowadzone później – około XV wieku. Od czasów rozbiorów łączyły się z manifestowaniem przynależności narodowej. Uczestniczyło w nich duchowieństwo, rzemieślnicy, bractwa kościelne, szkoły, wojsko i rzesze wiernych.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.