Pielgrzymka do Gietrzwałdu

14 maja 2016 roku odbyła się pielgrzymka do Gietrzwałdu. Nasi parafianie odwiedzili jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Rocznie odwiedza je blisko 1 mln pielgrzymów i turystów.

Gmina Gietrzwałd jest znana na całym świecie dzięki Objawieniom Maryjnym z 1877 roku.  Matka Boża ukazała się wówczas kilkakrotnie dwóm dziewczynkom. 100 lat po tych wydarzeniach Stolica Apostolska uznała prawdziwość objawień zaś Gietrzwałd stał się miejscowością pielgrzymkową i punktem na szlaku odwiedzających miejsca kultu Matki Bożej.

Wewnątrz Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej jest m.in. obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1505 r. Niedaleko sanktuarium znajduje się również źródełko, z którego pielgrzymi czerpią wodę w nadziei uleczenia swoich chorób. Opiekunowie sanktuarium, księża kanonicy regularni laterańscy od lat odnotowują takie przypadki.

Warto obejrzeć także Drogę Krzyżową na tle przepięknego lasu gietrzwałdzkiego.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych rozpoczęto dzieło budowy kapliczek, w których pojawiały się kolejne figury przedstawiające sceny z Męki Pańskiej. Stacje rzeźbione przez Jana Stępkowskiego ze Strzegowa znajdują się w gustownych kapliczkach i prowadzą od miejsca objawień i źródełka na wzgórze powyżej sanktuarium. Od stacji XIV rozpościera się piękny widok na sanktuarium.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pielgrzymki. Autorką zdjęć jest Pani Bożena Kikut.