Jubileusz 800-lecia parafii św. Szymona i św. Judy Tadeusza w Starym Targu

W sobotę 6 sierpnia odbyły się uroczyste obchody 800-lecia Parafii św. Szymona i św. Judy Tadeusza w Starym Targu. Uroczystości te poprzedziło kilkumiesięczne przygotowanie zarówno materialne jak i duchowe.

Jako wotum parafian za 800 lat wspólnoty parafialnej  w Starym Targu położono wokół świątyni nowy granitowy chodnik. Dzięki czemu kościół nabrał nowego blasku, a jednocześnie zachował swój sakralny nastrój, gdzie czuje się atmosferę modlitwy. Jest to dzieło, które w całości ufundowali parafianie ze zbiórek ofiar, które trwały od marca.

Uroczystości jubileuszowe zostały poprzedzone w lipcu godzinną adoracją Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, w czasie których Ks. Proboszcz przygotował duchowo parafian do świętowania 800-lecia parafii w Starym Targu.

Na uroczystości jubileuszowe oprócz licznie zgromadzonych wiernych przybyli m.in.  zaproszeni księża, reprezentanci władz Gminy Stary Targ z wójtem gminy Wiesławem Kaźmierskim na czele, wójt gminy Stary Dzierzgoń oraz Mikołajki Pomorskie,  Starosta Sztumski, Przewodnicząca Rady Powiatu, Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz delegacja z Nowego Targu na Podhalu.

Główne uroczystości jubileuszowe parafii rozpoczęły się o 11.30 wykładem Ks. Prof. Dr Hab. Jana Wiśniewskiego. Podczas wykładu parafianie wysłuchali jak przebiegała praca ewangelizacyjna Biskupa Pruskiego Chrystiana na Ziemi Sztumskiej.

Po wykładzie rozpoczęła się uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Biskupa Elbląskiego Ks. dr Jacka Jezierskiego. W homilii biskup elbląski podkreślił że, wiara katolicka w Starym Targu przetrwała pomimo różnych przeciwności losu czy też zmieniających się totalitarnych rządów.

Pod koniec Mszy Św. odbyła się procesja eucharystyczna dokoła starotarskiej świątyni. Następnie ks. Proboszcz Robert Ziemiański wręczył statuetki z wizerunkiem błogosławionej Doroty w Mątowów dla parafian, którzy przez wiele lat aktywnie angażowali i angażują się w sprawy parafii. Po zakończeniu mszy św. wierni wysłuchali koncertu chóru Lutnia z Malborka.

Jubileusz 800-lecia parafii świętowano również na starotarskim stadionie, gdzie odbył się festyn rodzinny. Dla najmłodszych parafian przygotowano wiele gier i zabaw. Zwieńczeniem festynu był koncert gwiazdy wieczoru Andrea Lattari oraz zabawa taneczna.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów 800-lecia parafii w Starym Targu. Autorem zdjęć jest Pan Michał Kikut.